Tävlingstillägg

Veckans Tävlingstillägg v3

Måndag:
A: EMOM 12min: 1 Snatch @ AHAP
B: E2M 10min: 5 Safetybar BS @ Upplevd 75% (utför dessa med så mycket fart och explosivitet som möjligt)
OBS: Ha passare eller pins då du en kan dumpa denna stång!
C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 8-15 GHD-raises

Tisdag:
A: EMOM 20min:
m1: 1-3 RMU / Jumping RMU alt. assisterade RMU
m2: 6-12 HSPU
m3: 3/3 OHS 1 hantel @ lätt
m4: Vila

C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: AMRAP fasta dipa @ KV
2: 10/10 KB-rodd @ AHAP

Onsdag:
A: 5RM CGBP + E2M 10min: 8 CGBP @ 70% 5RM
B: EMOM 12min: 3HPC TnG @ 60% 1RM PC

Torsdag:
Vilodag

Fredag:
Istället för dagens pass:
A: E2M 16min: PC + Thruster + SJ @ AHAP
B: 3RM Box BS + E2M 10min: 8BBS @ 65% 3RM
C: Torsdagens WOD (inkl armhävningarna)
D: E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: Max tid L/Tuck-sit

Lördag:
A: 5RM Stångrodd + E2M 10min: 10 Stångrodd @ 65-70% 5RM
B: E30S 6min: 3-6 HSPU
C: E30S 6min: 3-6 Ringdips/Fasta dips

Veckans Tävlingstillägg v2

Måndag:
A: E90S 15min: HPS + HSn @ AHAP
B: E2M 10min: 5 Safetybar BS @ Upplevd 70% (utför dessa med så mycket fart och explosivitet som möjligt)
OBS: Ha passare eller pins då du en kan dumpa denna stång!
C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 8-15 GHD-raises

Tisdag:
Istället för dagens pass:
A: EMOM 20min:
m1: 1-3 BMU / Jumping BMU alt. assisterade BMU
m2: 6-12 T2B
m3: 8-12 HSPU
m4: Vila

B: Torsdagens WOD

C: E2M 16min:
1: 10-15 Earthquake press @ AHAP
2: 15 Ringrodd (med väst och/eller fötter på bänk)

Onsdag:
A: 5RM CGBP + E2M 10min: 8 CGBP @ 70% 5RM
B: EMOM 10min: 3 PC&PJ TnG @ 65% PJ

Torsdag:
Vilodag

Fredag:
A: E2M 20min: HPC + Clean + 2 SJ @ AHAP
B: 3RM Box BS + E2M 10min: 8BBS @ 70% 3RM
C: Efter dagens WOD:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 15 D-ball squat

Lördag:
A: 5RM PU + E2M 10min: Max reps PU @ KV
B: E30S 10min: 3-6 T2B
C: E30S 10min: 4-8 HSPU

Veckans Tävlingstillägg v1

Måndag
A: E2M 16min: 2 Snatch Balance + 1 HSn + 1 OHS @ AHAP
B: E2M 10min: 5BS @ 75-80% (utför dessa med så mycket fart och explosivitet som möjligt)
C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 8-15 GHD-raises

Tisdag
A: EMOM 20min:
m1: 1-3 RMU / Jumping RMU alt. assisterade RMU
m2: 10-20m handstandwalk
m3: 2 Repklättringar
m4: Vila

C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: AMRAP fasta dipa @ KV
2: 10/10 KB-rodd @ AHAP

Onsdag
A: 5RM Press + E2M 10min: 8 Press @ 65% 5RM
B: EMOM 12min: 3PS TnG @ AHAP

Torsdag
Vilodag

Fredag
A: E2M 16min: 1 Clean + 3 Split jerk @ AHAP
B: 3RM SnDL + E2M 10min: 5 SnDL @ 75% 3RM
C: Efter dagens WOD:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 30m D-ball carry @ AHAP (70/45-50kg)

Lördag
A: 5RM PU + E2M 10min: AMRAP Strikt PU @ KV
B: E30S 8min: 3-6 HSPU
C: E30S 8min: 3-6 C2B

Veckans Tävlingstillägg v.51

Måndag:
A: E90S 15min: Snatch + HPS + 2 OHS @ AHAP
B: E2M 10min: 5BS @ 75% (utför dessa med så mycket fart och explosivitet som möjligt)
C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 20m Yoke carry @ tungt

Tisdag:
A: EMOM 20min:
m1: 1-3 BMU / Jumping BMU alt. assisterade BMU
m2: 10m Handstandwalk
m3: 8-12 HSPU
m4: Vila

Efter dagens pass:
C: E2M 16min:
1: 10-15 Earthquake press @ AHAP
2: 15 Ringrodd (med väst och/eller fötter på bänk)

Onsdag:
A: 3RM Bänkpress + E2M 10min: 10 BP @ 70% 3RM
B: EMOM 15min: PC + HPC + SJ @ AHAP

Torsdag:
Vilodag

Fredag:
A: E90S 15min: C&J @ AHAP
B: 3RM Safety bar squat + E2M 10min: 8SBS @ 70% 3RM
C: Efter dagens WOD:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 15 D-ball squat

Lördag:
A: 3RM Ring PU + E2M 10min: Max reps RPU @ KV
B: E30S 8min: 3-6 C2B
C: E30S 8min: 4-8 HSPU

Veckans Tävlingstillägg v.50

Måndag
A: E2M 16min: Snatch + Sn.Bal + OHS + H.Snatch @ AHAP
B: E2M 10min: 5BS @ 70% (utför dessa med så mycket fart och explosivitet som möjligt)
C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 20m Yoke carry @ tungt

Tisdag
Istället för dagens pass:
A: EMOM 20min:
m1: 1-3 RMU / Jumping RMU alt. assisterade RMU
m2: 10-20m handstandwalk
m3: 2 Repklättringar
m4: Vila

B: AMRAP 8min: KB-thrusters 16/12kg

C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: 10 Bänkpress med earthquake bar
S2: 10 Hantelrodd (stående, 2 hantlar)

Onsdag
A: 3RM Push press + E2M 10min: 6 Push press @ 75% 3RM
B: EMOM 12min: 3-position PS @ AHAP (high, hang, golv)

Torsdag
Vilodag

Fredag
A: E2M 16min: Clean + HC + FS + SJ @ AHAP
B: 3RM Sumo DL + E2M 10min: 6 SDL @ 70% 3RM
C: Efter dagens WOD:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 30m D-ball carry @ AHAP (70/45-50kg)

Lördag
A: 3RM Bänkdrag + E2M 10min: 8 Bänkdrag @ AHAP
B: E30S 5min: 3-6 HSPU
C: E30S 5min: 3-6 C2B

Veckans Tävlingstillägg v.49

Måndag:
A: E90S 15min: HPS + SnBal (3s paus i botten) + HSn @ AHAP
B: E2M 10min: 5FS @ 75-80% (utför dessa med så mycket fart och explosivitet som möjligt)
C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 10-20 Sandsäcksquats (bearhug)

Tisdag:
A: EMOM 20min:
m1: 1-3 BMU / Jumping BMU alt. assisterade BMU
m2: 10m Handstandwalk
m3: 8-12 HSPU
m4: Vila

Efter dagens pass:
C: E2M 16min:
1: 10-15 Skullcrushers med curlstång
2: 10 Sälrodd med KB:s

Onsdag:
Istället för dagens WOD:
A: 3RM Dip (fast) + E2M 10min: max reps Dips @ KV
B: EMOM 20min:
Första 10min: 2 PS, 2min/vikt @ 65-70-75-80-85% 1RM PS
Andra 10min: 2PS + 1PP, 2min/vikt @ 65-70-75-80-85% 1RM Pushpress
C: ”Grace” med säck alt. boll 35/50kg

Torsdag:
Vilodag

Fredag:
A: E90S 15min: HC + 2 Split jerk @ AHAP
B: 3RM FS + E2M 10min: 6FS @ AHAP
C: Efter dagens WOD:
E2M 10min:
15 Reverse hypers
OBS: kör även D-ballcarry från dagens WOD

Lördag:
A: 3RM Sup. PU + E2M 10min: Max reps strikta Sup. PU @ KV
B: E30S 10min: 3-6 T2B
C: E30S 10min: 4-8 Kippade PU

Veckans Tävlingstillägg v.48

Måndag
Istället för dagens WOD
A: E90S 15min: 3-position snatch @ AHAP (high, hang, golv)
B: E2M 10min: 5FS @ 75% (utför dessa med så mycket fart och explosivitet som möjligt)

C: Torsdagens WOD

D: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 10-20 Sandsäcksquats (bearhug)

Tisdag
A: EMOM 20min:
m1: 1-3 RMU / Jumping RMU alt. assisterade RMU
m2: 10-20m handstandwalk
m3: 10 Laterala boxhopp TnG
m4: Vila

C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: 10-15 Hantelbänkpress
2: 10/10 KB-rodd

Onsdag
A: 3RM CGBP + E2M 10min: 8 CGBP@ 65% 3RM
B: EMOM 12min: 3 HPC @ 65% 1RM PC

Torsdag
Vilodag

Fredag
A: E90S 15min: 3-position clean + jerk med 3s paus i fångstpos @ AHAP (high, hang, golv)
B: 3RM DL + E2M 10min: 10DL @ 65-70% 3RM
C: Efter dagens WOD:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 10-15 GHD-raises

Lördag
A: 3RM Stångrodd + E2M 10min: 8 Stångrodd @ AHAP
B: EMOM 8min: 6-12 HSPU
C: EMOM 8min: 6-12 Kippade PU

Veckans Tävlingstillägg v.47

Måndag:
A: E90S 15min: Hang snatch + Snatch bal + Snatch @ AHAP
B: E2M 10min: 5FS @ 70% (utför dessa med så mycket fart och explosivitet som möjligt)
C: Efter dagens pass:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 10-20 Sandsäcksquats (bearhug)


Tisdag:
Istället för dagens WOD
A: EMOM 20min:
m1: 1-3 RMU / Jumping RMU alt. assisterade RMU
m2: max tid handstående
m3: 10 Laterala boxhopp TnG
m4: Vila

B: AMRAP 7min:
10 2KB KBS 2×16/12kg
10 2KB Squatclean
10 2KB Thrusters

C: E2M 16min:
1: 10-15 Hantelbänkpress
2: 10/10 KB-rodd


Onsdag:
A: 3RM Press + E2M 10min: 8 Press @ 65% 3RM
B: EMOM 12min: 3 HPS @ 65% 1RM PS


Torsdag:
Vilodag


Fredag:
A: E90S 15min: HC + C&J med 3s paus i fångstpos för jerk @ AHAP
B: 3RM BS + E2M 10min: 10BS @ 65-70% 3RM
C: Efter dagens WOD:
E2M 16min:
1: 15 Reverse hypers
2: 10-15 GHD-raises


Lördag:
A: 3RM PU + E2M 10min: Max reps strikta PU @ KV
B: EMOM 8min: 6-12 HSPU
C: EMOM 8min: 6-12 Kippade PU

Veckans Tävlingstillägg v.45

Måndag:
A: EMOM 12min: HSn + Sn
Starta på 60% och öka 5% varje min i 6min.
Starta sedan om på 60% igen och upprepa ytterligare en gång

B: EMOM 12min: C&J
Genomför på samma sätt som med A

C: Efter dagens WOD: E2M 10min: 10 RH + 10 Earthquake press


Tisdag:
A: Öva i 15min på: Handgående i slalombana
B: EMOM 15min:
m1: 5-12 T2B
m2: 10 Alternerande pistols på 5kg viktplatta
m3: 1-2 Repklättringar

C: Efter dagens WOD: E2M 6min: 10 Earthquake press


Onsdag:
A: 2x EMOM 6min: 3 PS @ 70% (vila 3min mellan EMOMs)
B: 2x EMOM 6min: 3 PC&PJ @ 65% (vila 3min mellan EMOMs)
C: Efter dagens WOD: E2M 6min: 15 RH


Torsdag:
Istället för dagens WOD:
A: Öva i 15min på: Handgående i slalombana
B: E2M 20min: 16s AB @ 100%
C: 15min AB/Rodd @ snacktempo…


Fredag:
Vilodag


Lördag:
Tävling!!!